Koordinátor dílčího projektu:

 

Ing. Petr Míša, Ph.D., MBA, Agrotest fyto, s.r.o.,

 

 

 

Zapojená pracoviště:

 

Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s, Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., Ústav Experimentální Botaniky AV ČR, v.v.i., Saaten-Union CZ, s.r.o.

 

 

 

Účelem dílčího projektu „Ječmen“ je zahájit novou éru šlechtění této plodiny, vycházející z aktuálně dosažené znalosti molekulární struktury genomu ječmene pro akceleraci efektivního a konkurenceschopného a dlouhodobě udržitelného šlechtění ječmene.

 

 

 

Cíle dílčího projektu:

 

1)      vytvořit soubor autentických, genotypově homogenních a genotypově i fenotypově charakterizovaných odrůd v core collection jarního ječmene, který poslouží jako základ pro fenotypování a genotypování dalších linií i pro další využití ve šlechtění,

 

2)      vytvořit genotypově i fenotypově charakterizované populace ječmene pro dané směry využití ve šlechtění,

 

3)      navrhnout metodiku a vybrat sadu molekulárních markerů asociovaných se sledovanými hospodářsky významnými znaky ječmene, a to s odolností k padlí a znaky definujícími kvalitu zrna pro dané směry využití.

 

 

 

O projektu

Národní Centrum Kompetence Biotechnologické centrum pro genotypování rostlin TN01000062 bylo podpořeno v rámci první výzvy programu Národní centra kompetence Technologické agentury ČR a je realizován od 1.1.2019–31.12.2022.

Leták Bio NCK (pdf

Ke stažení

Provozovatel

Zemědělský výzkum, spol. s.r.o. Troubsko
IČO 26296080
Zahradní 400/1, 66441 Troubsko
www.vupt.cz

E-mail: marie@quentinn.eu
www.quentinn.eu

Kontakty

V případě Vašeho zájmu Vám rádi pošleme více informací, neváhejte se na nás obrátit.

Hlavní řešitel: RNDr. Jan Nedělník, Ph.D. - nedelnik@vupt.cz
Manažerka NCK: Ing. Marie Kubáňková, Ph.D. - marie@quentinn.eu

Za podpory

logo TAČRNárodní Centrum Kompetence Biotechnologické centrum pro genotypování rostlin TN01000062 bylo podpořeno v rámci první výzvy programu Národní centra kompetence Technologické agentury ČR.